• Hem
  • /
  • Recept
  • /
  • Råstekta havskräftor med spenatrulle, surdegskrutonger och apelsinmajonäs.

Råstekta havskräftor med spenatrulle, surdegskrutonger och apelsinmajonäs.

Råstekta havskräftor med spenatrulle, surdegskrutonger och apelsinmajonäs.
    Bild på Råstekta havskräftor med spenatrulle, surdegskrutonger och apelsinmajonäs.

    Ingredienser

    • apelsinmajonäs,råstekta havskräftor,spenatrullen

    Övrigt:

    Lägg sedan 4 st havskräftor över spenatrullen, strössla över krutonger och spritsa ut ett par klickar apelsinmajonäs!

    Instruktioner

    Apelsinmajonäsen:

    Tag äggulan, vispa samman med alla ingredienser förutom oljan. Vispa sakta ner oljan i en väldigt tunn stråle, öka på allt eftersom du ser att majonäsen går ihop enhetligt.  Lägg i majonäsen en spritspåse.

    Surdegskrutonger:

    Dagsgammalt bröd smulas smått och steks i panna med 1 tsk olivolja, salt (och en kvist färsk timjan) till gyllenbruna. Vänd upp på en bit hushållspapper.

    Råstekta havskräftor:

    Hetta upp en panna med olja, när det börjar ryka är pannan lagom het. Häll försiktigt i havskräftstjärtarna, vitlök, smör och sväng runt ett par gånger, smaksätt med salt och färskmalen svartpeppar.

    Havskräftstjärtarna är färdiga när de ändrar färg från genomskinliga till vita/rosa. Tag ur kräftstjärtarna och återanvänd pannan till spenatrullen.

    Spenatrullen:

    Tag pannan från hanvskräftsbrässeringen, lägg i smöret och vänta till det tystnat. Lägg i spenaten och vänd till den sjunker ihop, forma som en rulle och lägg upp på en tallrik.