Ingredienser
Saffransparfait
Maränger (blir många fler än vad som går åt)
Blåbärskompott
Instruktioner
Saffransparfait:
Vispa äggulor och socker pösigt. Tillsätt saffran och vaniljsocker. Vispa grädden. Blanda allt försiktigt. Häll i en rundbottnad skål eller i en kakform fodrad med plastfolie. Ställ skålen i frysen minst 6 timmar.
Maränger:
Sätt ugnen på 125°C. Lägg bakplåtspapper på flera plåtar. Blanda florsocker och äggvitor i en skål. Vispa pösigt över sjudande vattenbad, se till att skålen passar i kastrullen, så att inte ångan sipprar upp. När massan fluffat till sig efter ca 5 minuter, ta från vattenbadet och fortsätt att vispa tills smeten är helt fast. Spritsa i valfri form eller klassiska små toppar direkt på bakplåtspappret. Grädda ca 40 min eller tills de är helt torra. Använd varmluftsugn för att baka av flera plåtar åt gången. Förvara i lufttäta burkar.
Blåbärskompott:
Koka upp blåbären med socker och citronsaft. Koka ca 1 minut. Rör ut potatismjölet med lite av saften som blir när man värmer blåbären. Se till så att saften inte är för varm. Häll i redningen i den kokande kompotten och rör om. Kompotten ska ha simmig konsistens. Smaka ev. av med mer citron eller socker. Låt svalna något.
Montering
Lägg en stor sked kompott i botten av en tallrik eller skål. Skär en bit av saffransparfaiten och lägg på kompotten. Krossa maränger och strö över desserten. Önskas något grönt passar t ex citronmeliss.
