Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • Recept
  • /
  • Julens kryddor i en färgsprakande macaron

Julens kryddor i en färgsprakande macaron

Macaron fylld med en krämig ganache smaksatt med pepparkakskryddor
    recept av
    Bild på Julens kryddor i en färgsprakande macaron

    Ingredienser

    • Macaron

    • Ganache

    Övrigt:

    Instruktioner

    Macaron:

    Mixa florsocker och mandelmjöl till ett fint pulver. Blanda pulvret med den ena mängden äggvita väl. Vispa den andra delen äggvita till ett hårt skum. Koka strösocker, vatten och färg till 118 grader. Tillsätt karamellen i den vispade äggvitan i en tunn stråle medan maskinen vispar. (OBS! Viktigt att karamellen hälls i den vispade äggvitan och inte på vispen så den stelnar). Vispa marängen tills den är fingervarm. Vänd ner marängen i mandelsmeten så den blandas ordentligt. Spritsa alla bottnar lika stora på en plåt med bakplåtspapper. Låt stå i rumstemperatur tills ytan torkat. Gräddas i ca 14-16 minuter i 140 grader.

    Ganache:

    Koka upp glykos med grädde och eventuella kryddor. Sila över chokladen och rör slät. Tillsätt smöret och mixa slät med stavmixer. Plasta ytan med plastfilm så inget skinn eller kondens bildas.

    Lägg ihop med en god ganache eller smörkräm efter de har svalnat.