Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • Recept
  • /
  • Insaltade gröna tomater

Insaltade gröna tomater

Insaltade gröna tomater, fantastiskt till bland annat hamburgaren!
    recept av
    Bild på Insaltade gröna tomater

    Ingredienser

    • Insaltade gröna tomater

    Instruktioner

    Skär tomaterna i centimetertjocka skivor. Sterilisera en glasburk av lämplig storlek (Diska burkarna. Ställ in dem i ugnen på 125 grader i en kvart för att sterilisera dem. Koka lock och eventuella gummipackningar).

    Blanda ihop:

    1/4 dl Kosher salt (jodfritt)

    4 dl vatten

    1/2 dl vitvinsvinäger

    Lös upp saltet i vattnet. Lägg de skivade tomaterna i burken. Slå på saltlaken. Se till att det finns rum ovan tomaterna så att de är täckta av laken. Jag gör ibland en boll av plast och lägger i burken, sen locket på så att de är helt täckta. Ställ burken i kylskåpet i minst 3 dagar men helst en vecka eller två. Skär en skiva tomat i tre supertunna skivor och använd istället för inlagd gurka på hamburgaren.

    Smakar kalas, väldigt enkelt att göra och gör burgaren så mycket bättre!!