Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • Recept
  • /
  • Gräddglaserad svamp och stekt äpple på frasigt stekt bröd

Gräddglaserad svamp och stekt äpple på frasigt stekt bröd

    Bild på Gräddglaserad svamp och stekt äpple på frasigt stekt bröd

    Ingredienser

    • Gräddglaserad svamp

    • Stekt äpple

    • Stekt äpple

    Övrigt:

    Instruktioner

    • Boulard apple sour

      Häll ner äppelmust, calvados och citronjuice i en shaker. Knäck ner ett ägg och fyll upp med iskuber. Skaka ordentligt i en minut och sila därefter upp den i 2 glas.

      Gräddglaserad svamp och stekt äpple på frasigt stekt bröd 

      Ansa svampen och skär den i önskad storlek. Finhacka lök och vitlök. Värm en stekpanna till medelhög temperatur. Stek svampen i olja tills den har fått fin brynt färg, lägg då ner en klick smör, lök och vitlök och stek i ytterligare ca 1 minut. Pudra över vetemjölet och rör runt. Häll på grädden och koka c:a 2 minuter till simmig konsistens. Smaka av med salt och peppar.

      Värm upp stekpannan på nytt. Kärna ur och skär äppelklyftor. Stek äppelklyftorna i smör ett par minuter. Slå på calvadosen och låt den snabbt koka in i äpplet.

      Värm upp stekpannan på nytt. Dela och stek bröden i rikligt med olivolja ett par minuter på varje sida till fin färg. Lägg upp bröden på 4 tallrikar, lägg på svampen och toppa med äpplet.