Inga ingredienser tillgängliga.
Övrigt:
Instruktioner
I min och Emmas bok Fredagsmys berättar jag om en resa vi gjorde till Italien. Vi satt i en liten restaurang där hela familjen jobbade och åt den godaste gnocchin jag någonsin smakat. Självklart frågade jag om receptet, det fanns inte något men kocken – alltså pappan i huset, kom ut och berättade på bruten engelska, blandat med italienska hur han gjorde denna underbara rätt. Jag har försökt att återskapa den, så här gör jag:
Fräs lök och vitlök i lite smör till de blir mjuka. Häll på balsamvinäger, senap och 1 dl grädde, vispa runt och smaka av med salt och peppar. Klutta i fläskfärsen i små bitar och låt den puttra i såsen tills den är nästan färdigkokt.
Då kokar du den färska gnocchin enligt förpackningen. Det brukar gå snabbt som bara den, så när den är klar slänger du ned den i såsen och fyller på med grädde tills alla små gnoccisar har fått lite sås på sig.
Strö över parmesanosten och vänd ned ruccolan, ÄT!