Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • Recept
  • /
  • Friterad brysselkål med riven parmesan och dijonmajonnäs

Friterad brysselkål med riven parmesan och dijonmajonnäs

En fantastisk förrätt eller snacks före middagen
    recept av
    Bild på Friterad brysselkål med riven parmesan och dijonmajonnäs

    Ingredienser

    • Friterad brysselkål med riven parmesan och dijonmajonnäs

    Övrigt:

    Instruktioner

    Majonnäs

    Börja med att göra en majonnäs enligt recept (matifokus.se/majonnas-en-av-grunderna-i-koket), smaksätt med extra dijonsenap.

    Friterad brysselkål

    Ta bort de översta lagren blad på kålen. Spar de till senare. Kryssa med kniv vid roten ca 0,5cm in (beroende på kålens storlek). Värm frityroljan till ca 180 grader. Fritera brysselkålen ca 1 min tills de fått fin färg. OBS! Var beredd med ett lock när ni lägger i kålen, det kommer börja stänka olja när de läggs i. Var snabb! Ta sedan bort locket så fort det slutat stänka. När kålen är klar se till att få av så mycket olja som möjligt. Häll upp i bunke och salta.

    Servering

    Servera på tallrik och riv över parmesan. Serverad med dijonmajonnäs och ät direkt!

    Tips! Fritera även de små bladen som ni plockade bort på samma sätt. När de är klara, lägg på papper så den överflödiga oljan rinner av. Salta och låt torka till sig. Använd som garnering på olika rätter, passar till allt! Vill man torka bladen lite extra så låt de gå i ugn på ca 50–60 grader någon timme med ugnsluckan på glänt. De blir härligt krispiga!