Bruschetta di Cavini

    Ingredienser

    • Bruschetta di Cavini:

    • Oumphblandning:

    • Pestofärskost:

    Övrigt:

    Olivolja
    Balsamico
    Flingsalt
    Bjäst

    Instruktioner

    Gör såhär:

    1. Sätt ugnen på 200 grader.

    2. Skär av kanterna på bröden (Tips! spar, krydda med kanel samt kardemumma och torka i ugnen till skorpor/snax. Kidsen älskar dem!!!).
    Dela så du får som trekanter. Smält smör i rikligt med olivolja. Pressa i vitlök. Ställ åt sidan under tiden som du fortsätter med nästa steg så att smöret verkligen får uppta smak av vitlöken.

    2. Fin-, finhacka gullök, stek mör och gyllene. Blanda med resterande ingredienser till pestofärskosten.

    3. Stek oumphen tills dess att du fått en fin stekyta. Låt svalna hastigast.
    Finhacka tomat och basilika. Grovhacka oumph och blanda samman allt.

    4. Placera bröden på en plåt och pensla över smöret. Låt grädda i cirka 10 minuter tills dess att de fått en fin och gyllene färg.

    5. Ha på de två olika komponenterna. Jag valde att lägga oumphblandningen först och sedan spritsa på färskosten men det går ju såklart vilket som. Behändigast är nog tvärtom. Anpassa mängden efter antalet snittar du planerar att göra.
    Smula över lite bjäst, flingsalt och ringla därefter över balsamico.
    Nu är du redo för gästerna!